16 czerwca 2026 roku, w atmosferze szczególnego wzruszenia odbyło się uroczyste posiedzenie Wspólnej Komisji Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (WKRMNiE) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP. Posiedzenie stanowiło zwieńczenie historycznego uznania Greków za dziesiątą oficjalną mniejszość narodową w kraju.
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, pan Tomasz Szymański, podkreślił ogromne znaczenie włączenia społeczności greckiej w prace Komisji oraz określił ramy przyszłej współpracy, uwzględniającej oczekiwania tej społeczności.
Oficjalne uznanie zostało gorąco przyjęte przez wszystkich obecnych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz polskich, Sejmu RP, właściwych ministerstw, Ambasador Grecji w Polsce pani Niki Kamba , Konsul pan Spyros Vourtsis, przewodniczący greckich Stowarzyszeń oraz przedstawiciele dziewięciu innych uznanych mniejszości, co potwierdza długotrwały charakter greckiej obecności w tym kraju.
W swoich wystąpieniach przedstawiciele greckiej diaspory z zadowoleniem przyjęli oficjalne uznanie tej społeczności za mniejszość w Polsce. Podkreślili, że wydarzenie to oznacza początek nowej ery w stosunkach dwustronnych, ponieważ przechodzą one od samodzielnych działań z wykorzystaniem własnych środków do stabilnych ram wsparcia instytucjonalnego, które zapewniają harmonijne współistnienie oraz realizację celów statutowych ich stowarzyszeń.
Gratulujemy całej greckiej diasporze w Polsce, która podtrzymuje grecką tradycję, kulturę i tożsamość.


Najnowsze komentarze